0,2064 s

С днем преставления апостола и евангелиста Иоанна Богослова!

С днем преставления апостола и евангелиста Иоанна Богослова!

В этом году день преставления апостола и евангелиста Иоанна Богослова совпал с воскресным днем. Накануне служили всенощное бдение. В сам праздник служили в Знаменской церкви Божественную Литургию.

Евгений читает Апостол во время Литургии

Евгений читает Апостол во время Литургии

Ектенья во время Литургии

Дьякон о. Алексий читает записки

Во время Литургии о. Андрей в алтаре читал Ежедневную молитву о мире и об Отечестве. Всем храмом молились коленопреклонно.

Ежедневная молитва о мире и об Отечестве

Ежедневная молитва о мире и об Отечестве

Причастие

Причастие
о. Андрей причащает нашу юную прихожанку мл. Ксению

Ґпcлу и3 є3ђлjсту їwaнну бGосл0ву: септeмвріа к7ѕ и3 мaіа }

Тропaрь, глaсъ в7:

Ґпcле хrтY бGу возлю1бленне, / ўскори2 и3збaвити лю1ди без8tвBтны: / пріeмлетъ тS припaдающа, и4же пaдша на пє1рси пріeмый. / Е#г0же моли2, бGосл0ве, / и3 належaщую мглY kзhкwвъ разгнaти, // просS нaмъ ми1ра и3 вeліz млcти.

Перевод:  Апостол, Христом Богом возлюбленный, поспеши избавить людей беззащитных! Принимает мольбу твою Тот, Кто принял тебя, когда к груди Его ты припал. Моли Его, Богослов, и надвинувшуюся тучу язычества рассеять, прося для нас мира и великой милости.

Кондaкъ, глaсъ т0йже:

Вели6чіz тво‰, дёвственниче, кто2 повёсть; / т0чиши бо чудесA, и3 и3зливaеши и3сцэлє1ніz, / и3 м0лишисz њ душaхъ нaшихъ, // ћкw бGосл0въ и3 дрyгъ хrт0въ.

Перевод:  О величии твоем, девственник, кто может рассказать? Ибо ты источаешь чудеса и изливаешь исцеления, и ходатайствуешь о душах наших, как Богослов и друг Христов.

Молитва:

О, вели́кий апо́столе, евангели́сте громогла́сный, Богосло́ве изя́щнейший, тайнови́дче неизрече́нных открове́ний, де́вственниче и возлю́бленный напе́рсниче Христо́в Иоа́нне! Приими́ нас, гре́шных, прибега́ющих под твое́ си́льное заступле́ние и покрови́тельство. Испроси́ у Всеще́драго Человеколю́бца Христа́ Бо́га на́шего, И́же пред очесы́ твои́ми кровь Свою́ за ны, непотре́бныя рабы́ Своя́, излия́л есть, да не помяне́т беззако́ний на́ших, но да поми́лует нас и сотвори́т с на́ми по ми́лости Свое́й: да да́рует нам здра́вие душе́вное и теле́сное, вся́кое благоде́нствие и изоби́лие, наставля́я нас обраща́ти о́ная во сла́ву Его́, Творца́, Спаси́теля и Бо́га на́шего, по кончи́не же вре́менныя жи́зни на́шея от немилосе́рдных истяза́телей на возду́шных мыта́рствах да изба́вит нас, и та́ко да дости́гнем, тобо́ю води́мии и покрыва́емии, Го́рняго о́наго Иерусали́ма, его́же сла́ву ты во открове́нии зрел еси́, ны́не же несконча́емыя ра́дости наслажда́ешися. О вели́кий Иоа́нне! Сохрани́ вся гра́ды и страны́ христиа́нския и всех, призыва́ющих и́мя твое́, от гла́да, губи́тельства, тру́са и пото́па, огня́ и меча́, наше́ствия иноплеме́нных и междоусо́бныя бра́ни; изба́ви нас от вся́кия беды́ и напа́сти и моли́твами твои́ми отврати́ от нас пра́ведный гнев Бо́жий, и испроси́ нам Его́ милосе́рдие. О вели́кий и непостижи́мый Бо́же! Се на умоле́ние Тебе́ предлага́ем свята́го Иоа́нна, его́же Ты сподо́бил еси́ неизрече́нных открове́ний, приими́ о нас хода́тайство, да́руй нам исполне́ние проше́ний на́ших во сла́ву Твою́, па́че же соверши́ нас духо́вным соверше́нством к наслажде́нию, жи́зни несконча́емыя в Небе́сных Твои́х оби́телях! О Небе́сный О́тче, созда́вый вся Влады́ко, Всеси́льный Царю́! Косни́ся благода́тию серде́ц на́ших, да, раста́явше, я́ко воск, пролию́тся пред Тобо́ю и бре́нная тварь духо́вна сотвори́тся в честь и сла́ву Твою́, и Сы́на Твоего́, и Свята́го Ду́ха. Ами́нь.